Що таке гештальт-терапія?
- Катерина Орлова
- 24 квіт.
- Читати 2 хв
Оновлено: 6 трав.
Гештальт — це петчворк-метод, створений як клаптикова ковдра з різних технік.
Гештальт спирається на екзистенційну філософію, психоаналіз, теорію поля в соціальних науках та східні практики.
Мистецтво гештальту полягає в тому, щоб поєднати всі ці фрагменти в одне цілісне взаємодіяння, в єдиний візерунок, створений саме для цієї конкретної людини.

Гештальт зосереджений на «тут і тепер» — на тому, що відбувається з клієнтом у моменті, включаючи його тілесні та феноменологічні прояви. Водночас терапія враховує незавершені гештальти та травматичний досвід, який стався раніше і досі впливає на людину. У роботі ми використовуємо психоаналітичні класифікації та поняття захисних механізмів психіки, які самі по собі не є частиною гештальту, але значно полегшують процес.
Гештальт орієнтований на пробудження чутливості до власного життя і бажань, до якості та повноти присутності у своєму житті й у стосунках.
Завдання — прокинутись із бігу білки в колесі і побачити себе: де я, хто я зараз, які в мене бажання та потреби. А також — прийняти відповідальність за те, як я обираю жити цю частину свого життя.
Гештальт допомагає усвідомити, як саме в житті клієнта відбувається те, що відбувається.
Наприклад:
Як людина сама не дозволяє чомусь статися у своєму житті через страх, вину чи сором?
Як обмінює свободу на безпеку або безпеку на свободу?
Як заплющує очі на біль і дискомфорт?
Як уникає своїх бажань?
Як формується психосоматика, і людина починає говорити про своє життя мовою хвороби?
У психотерапії клієнта не «лікують». І терапевт не грає роль Гуру. Терапевт не знає краще за клієнта, як йому жити. Але може допомогти зрозуміти, як і чому людина живе саме так зараз, що хоче змінити і куди прагне рухатись.
Гештальт — це терапія людського контакту. Більшість наших проблем виникли у контакті з іншими людьми — в родині, у школі, в суспільстві. І лише через новий досвід у контакті щось справді може змінитися.Через живий, присутній контакт між клієнтом і терапевтом у безпечному просторі народжується усвідомлення — і з ним приходять зміни. Це вже із теорії парадоксальних змін, яку гештальт-терапія також активно використовує.
Comentários